2 kwietnia 1946 roku
Najpopularniejszą dyscypliną sportową w klubie była, jest i zawsze będzie piłka nożna. Sekcja ta działa nieprzerwanie od 2 kwietnia 1946 roku. Marzenia, nadzieja, radość przeplatały się czasami z rozpaczą i łzami. W roku 1946 na naszym terenie funkcjonowały trzy drużyny piłkarskie. Były to zespoły: Żydowski Klub Sportowy „Wolność”, „Włókniarz” Bielawa i „Sparta” Bielawa – drużyna ta występowała pod patronatem Bielawskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Bieltex”. Były okresy pełnych trybun, wielkich nadziei związanych z awansem naszej drużyny do wyższych klas rozgrywkowych. Przez pierwsze lata istnienia zespół występował w klasie „B”, jednak ambicje związane z klubem były wyższe i Bielawianka awansowała do klasy „A”, następnie do okręgówki.
2 kwietnia 1946 roku
1950-1972
Prawdziwie złoty okres nastał jednak z końcem lat pięćdziesiątych i początkiem sześćdziesiątych, kiedy ekipa z Bielawy dwukrotnie zdobywała tytuł mistrzów Dolnego Śląska i walczyła o awans do II ligi w latach 1961 i1965. O sile naszego zespołu stanowili wówczas tacy zawodnicy jak: Ryszard Witkowski, Aleksander Morozowicz, Henryk Nykiel, Franciszek Szkudlarek, Andrzej Tkaczyk, Leszek Kluźniak, Edmund Czech, Horst Panic, Jan Tyrka, Jan Antczok, Kazimierz Macheta a także Kazimierz Socha, Witold Szejka i Mieczysław Baran.
Po nieudanych barażach o awans do II ligi nasz zespół opuścił Władysław Poręba, stając się zawodnikiem WKS Śląsk Wrocław. Natomiast Jan Antczak przenosi się do KS „Cracovia” Kraków, występując wówczas w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju.
W latach 60 również Jerzy Sznajder zostaje powołany do odbycia służby wojskowej i broni barw WKS Śląsk Wrocław, aby później przenieść się do „Górnika” Wałbrzych. Natomiast utalentowany junior Wiesław Kędzia zostaje pozyskany przez KS „Arka” Gdynia. Do Wałbrzycha trafili również n/w zawodnicy : Zygmunt i Ireneusz Garłowski, Jerzy Pietraszko, Kazimierz Dzigoński, Michel Nykiel, Gerard Śpiewak, Jacek Jarecki, Marian Kowalski, Janusz Góra, Zbigniew Kubiak. Niektórzy z nich później zostali zawodnikami WKS „Śląsk” Wrocław jak: Zygmunt Garłowski, Jacek Jarecki i Janusz Góra, a także reprezentantami naszego kraju.
W późniejszych latach zespół systematycznie walczył o awans do III ligi. ( np. w roku 1972 odpadając w rywalizacji z „Odrą” Wrocław). Wówczas w zespole rywala występowali tacy zawodnicy jak: późniejszy trener WKS „Śląska” Romuald Szukiełowicz czy też bramkarz „Zagłębia” Lubin Ryszard Walusiak i napastnik Ryszard Bożyczko.
1950-1972
1973-1976
Klub z Bielawy nie tylko zasłynął na Dolnym Śląsku, jako prawdziwa kuźnia talentów. W roku 1973 do reprezentacji Dolnego Śląska juniorów został powołany Stanisław Działo, który przez wiele meczy był jej kapitanem. Na Olimpiadzie Młodzieży w Krakowie drużyna ta wywalczyła Mistrzostwo Polski. Również dużym zaskoczeniem dla działaczy klubu było zdobycie mistrzostwa Podokręgu Świdnica trampkarzy prowadzonych przez trenera Henryka Nykiela i Leszka Kluźniaka. Zawodnicy Ci zdobyli w 30 spotkaniach aż 140 bramek nie tracąc ani jednej. Ta drużyna już w roku 1976 zdobyła Mistrzostwo Dolnego Śląska Juniorów i walczyła o mistrzostwo Polski. Kierownikiem drużyny był wówczas Maurycy Bielecki oraz Marian-Zbigniew Kulig długoletni gospodarz klubu. Drużyna ta mimo wielkiego wysiłku i ambicji przegrała walkę o to trofeum.
1973-1976
1974-1977
W 1976 roku pierwszy zespół pod wodzą trenera Stanisława Olearnika zdobył awans do III- ligi.
W nagrodę, wraz z zespołem juniorów, udał się na obóz letni do Bułgarii, do m. Oazis koło Burgas. Dużą pomoc w organizacji wyjazdu udzielił ówczesny dyrektor zakładu II Armii Wojska Polskiego- Jerzy Mysior, a także Stanisław Słowakiewicz – kierownik klubu. Funkcję prezesa Klubu pełnił wówczas Stanisław Chrzan. Była to najdłuższa kadencja trwająca od roku 1976 do roku 1990. Tak długo jeszcze nikt tej funkcji nie pełnił, bo aż 14 lat. W roku 1976 po odejściu trenera Olearnika ponownie posadę trenera objął Leszek Kluźniak. Sensacją było wówczas utworzenie zespołu piłkarskiego kobiet. Były to pracownice zakładu im.II Armii Wojska Polskiego. Trenerem tej drużyny i jej twórcą był Janusz Zjawin p.s.„złota nóżka”. W roku 1977 Adam Działo został zawodnikiem II ligowego zespołu „Moto-Jelcz” Oława, będąc jej kapitanem przez wiele sezonów.
1974-1977
1978-1989
Kolejne dwa dziesięciolecia to wciąż okres świetności klubu. Zespół notował wtedy udane występy w IV i III lidze, niejednokrotnie odgrywając w niej znaczące role. W latach 80-tych ponownie uzyskaliśmy awans do III ligi. W meczu u siebie z rywalem zza miedzy „Lechią” Dzierżoniów wygraliśmy 1:0, bramkę z rzutu karnego zdobył Kazimierz Jurkowski. Wyróżniającymi się wówczas zawodnikami byli: Leszek Brożek, Jerzy Buczyński, Zbigniew Zalech, Roman Markowski, Antoni Lubieniecki, Bogdan Karaś i Zbigniew Konopka. Sekretarzem klubu l był wspaniały Stanisław Słowakiewicz. Trenerem drużyny był Leszek Kluźniak.
Trzeba zaznaczyć również, że w klubach II ligowych grali również niektórzy nasi zawodnicy tacy jak: Zbigniew Kubiak w Zagłębiu Wałbrzych, Zbigniew Owczarek w Gwardii Szczytno, Jerzy Miller w „Moto-Jelcz” Oława oraz Jerzy Rączka w „Hutniku” Kraków. Natomiast Andrzej-Tomasz Owczarek został pozyskany przez KS„Polar” Wrocław.
Niestety, wraz z początkiem XXI wieku, podobnie jak wiele innych dolnośląskich klubów i nasz klub odczuł zmiany gospodarcze.
1978-1989
1990-1997
Od roku 1990 do 1998 prezesem klubu zostaje Janusz Cąber, natomiast w-ce prezesami Zbigniew Skowroński oraz Zbigniew Owczarek. W roku 1994 trenerem był Wiesław Pisarski, który dostał zadanie utrzymania zespołu w III lidze. Pozyskujemy z Legnicy bramkarza Bogdana Terefelko oraz Piotra Juraszka z Piławy Górnej. Drużyna utrzymuje się w III lidze.. Natomiast w sezonie 1994-95 zajmuje najwyższą czwartą pozycję. Kierownikiem drużyny był Kazimierz Pakosz. Zespół występował wtedy w następującym składzie: bramkarze; Bogdan Terefelko, Tomasz Koguć, Grzegorz Leś. Zawodnicy: Jacek Szydłowski, Jerzy Buczyński, Marek Myśliński, Jacek Bielecki, Andrzej-Tomasz Owczarek, Marek Sota, Bartłomiej Świątek, Piotr Juraszek, Jacek Wiechowski, Robert Samek, Marek Ogrodowicz, Daniel Chęciński, Maciej Pakosz, Krzysztof Zając, Tomasz Kudyba, Mirosław Samek, Robert Nazimek, Marcin Ronowicz, Sebastian Szteke, Robert Szostek.
Później trenerami pierwszego zespołu byli: Kazimierz Dzigoński, Adam Działo, Wiesław Pisarski oraz Józef Urbanowicz.
1990-1997
1998-1999
W styczniu 1997 pan Zbigniew Skowroński pełniący wówczas funkcję prezesa zakładów BZPB im. II Armii Wojska Polskiego im.”Bielbaw” przekazał obiekty sportowe Urzędowi Miasta Bielawa. Obiekty te od 1946 do stycznia 1997 roku były własnością w/w zakładu.
W latach dziewięćdziesiątych do Bielawy powrócił Jerzy Buczyński, który wcześniej występował w III ligowej „Viktorii” Wałbrzych. Także pozyskaliśmy dwóch nowych zawodników tj: Radosława Roztockiego a także Marka Nowickiego z Rawicza. Trenerem był wówczas Kazimierz Dzigoński. Kierownikiem drużyny Kazimierz Pakosz. Funkcję prezesa Klubu od roku 1998 do 2000 pełnił Leszek Florian. W 1999 roku w ramach dobrej współpracy z trenerem reprezentacji Polski juniorów, Marek Baranowski otrzymał powołanie do kadry. Trenerami naszej drużyny byli wówczas: Zbigniew Górecki i Leszek Dulat.
1998-1999
2000-2002
Po zakończeniu gry w drużynie Jerzy Buczyński zostaje trenerem pierwszego zespołu. We wrześniu 2000 roku odbyło się zebranie członków Klubu w celu połączenia się z Klubem Sportowym „Błękitni” Owiesno- co też nastąpiło. Klub nasz zaczął występować pod nazwą „Bielawianka-Błękitni”. Prezesem Klubu został Zbigniew Rak były burmistrz Miasta, a członkami zarządu zostali: Jerzy Wyrzucki ówczesny prezes „Błękitnych”Owiesno, Adolf Szczerbień, bracia Jerzy i Stanisław Gładyszowie, Stanisława Rak, Zbigniew Owczarek, Tadeusz Dzigoński, Stanisław Gładysz, Adam Pajda, Artur Wójcik.
Zespół pod wodzą Jerzego Buczyńskiego zdobywa I miejsce
w grupie wałbrzyskiej i w walce z drużyną „Iskra” Kochlice( mistrz legnicki) awans do III ligi. Był to piękny prezent drużyny w 55 rocznicę powstania Klubu. Zespół nasz występował w składzie; bramkarze: Damian Sadyś, Adam Rzepski, Kamil Skalski, zawodnicy: Remigiusz Markowski, Jacek Szydłowski, Marek Baranowski, Jacek Bielecki, Krzysztof Zając, Jarosław Starczewski, Wojciech Gandurski, Jarosław Rapacz, Patryk Hałaczkiewicz, Tomasz Owczarek, Tomasz Kowalski, Bartłomiej Świątek, Daniel Chęciński, Mirosław Samek, Daniel Szostek, Sławomir Roczniak, Łukasz Koselski, Wojciech Działo. Kierownikiem drużyny był Zbigniew Odzimkowski.
W ramach współpracy z SMS Łódź pozyskaliśmy zawodnika Edwarda Kołodziejczyka ( byłego wychowanka z Nowej Rudy). Mimo dużego zaangażowania działaczy i zawodników, szybko jednak opuściliśmy III ligę. A graliśmy w grupie z takimi zespołami jak: „Piast” Gliwice, Bielsko- Biała, „Concordia” Knurów, „Polonia” Bytom.
Po spadku do IV ligi nasz zespół opuścił Daniel Chęciński i Tomasz Owczarek, przenosząc się do KS „Orła” Ząbkowice. Natomiast najlepszy nasz snajper Robert Samek odchodzi do „Pogoni” Oleśnica a Bartek Świątek do „Lechii” Dzierżoniów. Pozyskaliśmy natomiast bramkarza z „Lechii” Dzierżoniów –Andreja Zabijakina.
W czerwcu 2002 roku zmarł po długiej chorobie w Niemczech nasz wychowanek, były reprezentant kraju, a później bramkarz FC KOLN Jacek Jarecki- miał zaledwie 44 lata. Pochowany został w rodzinnym mieście.
2000-2002
2000-2002
Po zakończeniu gry w drużynie Jerzy Buczyński zostaje trenerem pierwszego zespołu. We wrześniu 2000 roku odbyło się zebranie członków Klubu w celu połączenia się z Klubem Sportowym „Błękitni” Owiesno- co też nastąpiło. Klub nasz zaczął występować pod nazwą „Bielawianka-Błękitni”. Prezesem Klubu został Zbigniew Rak były burmistrz Miasta, a członkami zarządu zostali: Jerzy Wyrzucki ówczesny prezes „Błękitnych”Owiesno, Adolf Szczerbień, bracia Jerzy i Stanisław Gładyszowie, Stanisława Rak, Zbigniew Owczarek, Tadeusz Dzigoński, Stanisław Gładysz, Adam Pajda, Artur Wójcik.
Zespół pod wodzą Jerzego Buczyńskiego zdobywa I miejsce
w grupie wałbrzyskiej i w walce z drużyną „Iskra” Kochlice( mistrz legnicki) awans do III ligi. Był to piękny prezent drużyny w 55 rocznicę powstania Klubu. Zespół nasz występował w składzie; bramkarze: Damian Sadyś, Adam Rzepski, Kamil Skalski, zawodnicy: Remigiusz Markowski, Jacek Szydłowski, Marek Baranowski, Jacek Bielecki, Krzysztof Zając, Jarosław Starczewski, Wojciech Gandurski, Jarosław Rapacz, Patryk Hałaczkiewicz, Tomasz Owczarek, Tomasz Kowalski, Bartłomiej Świątek, Daniel Chęciński, Mirosław Samek, Daniel Szostek, Sławomir Roczniak, Łukasz Koselski, Wojciech Działo. Kierownikiem drużyny był Zbigniew Odzimkowski.
W ramach współpracy z SMS Łódź pozyskaliśmy zawodnika Edwarda Kołodziejczyka ( byłego wychowanka z Nowej Rudy). Mimo dużego zaangażowania działaczy i zawodników, szybko jednak opuściliśmy III ligę. A graliśmy w grupie z takimi zespołami jak: „Piast” Gliwice, Bielsko- Biała, „Concordia” Knurów, „Polonia” Bytom.
Po spadku do IV ligi nasz zespół opuścił Daniel Chęciński i Tomasz Owczarek, przenosząc się do KS „Orła” Ząbkowice. Natomiast najlepszy nasz snajper Robert Samek odchodzi do „Pogoni” Oleśnica a Bartek Świątek do „Lechii” Dzierżoniów. Pozyskaliśmy natomiast bramkarza z „Lechii” Dzierżoniów –Andreja Zabijakina.
W czerwcu 2002 roku zmarł po długiej chorobie w Niemczech nasz wychowanek, były reprezentant kraju, a później bramkarz FC KOLN Jacek Jarecki- miał zaledwie 44 lata. Pochowany został w rodzinnym mieście.
2000-2002
2003-2006
Od lutego 2003 roku do listopada 2004 prezesem klubu zostaje Jerzy Wyrzucki, natomiast trenerem Zbigniew Soczewski. Trenerami później w tym okresie byli ponownie: Jerzy Buczyński, Wiesław Pisarski, Aleksander Papiewski, Ryszard Mordak, Andrzej Lubieniecki i Marek Pyziak.
Od chwili spadku z III ligi tj. od roku 2002 doznaliśmy wiele porażek, co spowodowało spadek drużyny do ligi okręgowej.
W listopadzie 2004 roku odbyło się zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków klubu. Na prezesa wybrano Andrzeja Hordyja v-e burmistrza, a jego zastępcami zostali: Stanisław Działo i Marek Runowicz. W roku 2005 funkcje trenera ponownie obejmuje Jerzy Buczyński, który osiąga bardzo dobre wyniki i zespół awansował do IV ligi.
Później trenerem zostaje Józef Urbanowicz były zawodnik „Zagłębia” Wałbrzych. Kierownikiem Klubu zostaje Zbigniew Owczarek, a do pomocy służył mu długoletni działacz Zdzisław Jeżowski. Po rezygnacji z kierownika Klubu Zbigniewa Owczarka funkcję tę przejął były zawodnik Marek Baranowski, który po doznaniu kontuzji zakończył przygodę z piłką.
W roku 2006 po długiej chorobie umiera pionier naszego futbolu bielawskiego, później trener zespołów młodzieżowych Andrzej Tkaczy, miał 72 lat. Również w grudniu tego roku umiera nagle trener Józef Urbanowicz – miał zaledwie 57 lat. Był zawodnikiem „Zagłębia” Wałbrzych. Taki sam los spotkał naszego długoletniego trenera lekkoatletów, a później kierownika klubu Zdzisława Jeżowskiego, którego pochowaliśmy w Pieszycach
w styczniu 2007, miał tylko 56 lat. Ten okres dla naszego klubu i działaczy był bardzo smutny. Odeszli od nas tak wspaniali działacze i trenerzy.
2003-2006
2006-2009
Wroku 2007 Walne zebranie podjęło uchwałę o zmianie nazwy w statucie Klubu. I tak od sezonu 2007/2008 KP „Bielawianka-Błękitni”występowała pn. Klub Piłkarski” Bielawianka”. W lutym 2008 roku otrzymaliśmy wiadomość o śmierci byłego naszego wychowanka zawodnika WKS „Śląsk”, długoletniego kapitana drużyny Śląska oraz reprezentanta Polski Zygmunta Garłowskiego, który ostatnio zamieszkiwał w Australii, będąc trenerem jednej z drużyn klubowych tego kraju. Miał 58 lat. Pochowano go we Wrocławiu.
Sezon rozgrywkowy 2008/09 był dla nas niepomyślny, gdyż utrzymaliśmy się w lidze okręgowej na 11 miejscu. Pocieszające było dla nas tylko to, że Tomek Boczkowski został królem strzelców zdobywając 23 bramki. W 2009 odwiedził nas nasz wychowanek Janusz Góra-były zawodnik WKS „Śląsk” Wrocław i reprezentacji kraju. Obecnie przebywa w Niemczech. Ostatnim jego klubem był SV Ulm Bundesliga.
Po 7 latach gry w KS „Orzeł” Ząbkowice powrócili do naszego zespołu: Daniel Chęciński i Tomasz Owczarek. W styczniu 2009 roku odbywa się Walne Zebranie Sprawozdawczo- Wyborcze. Fotel prezesa przypadł Danielowi Dubasowi. Wiceprezesem został Zbigniew Owczarek. Dotychczasowy prezes Marek Runowicz wszedł w skład Zarządu wspólnie ze Stanisławem Działo, Tadeuszem Popielarzem, Ireneuszem Rogalskim oraz Wacławem Beckiem.
2006-2009
2010
W dniu 8 października 2010 roku dokonano zmiany nazwy w statucie Klubu na Stowarzyszenie Klub Piłkarski „Bielawianka”
Osiągamy sukces w rozgrywkach pucharowych w sezonie 2009/10 zdobywamy Puchar Prezesa OZPN Wałbrzych a także Puchar Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej we Wrocławiu. Ponadto drużyna zdobywa mistrzostwo i awans do IV ligi.
Na 28 meczy zdobyliśmy 71 pkt. oraz bramki 102:22. królem strzelców został Tomasz Boczkowski z dorobkiem 26 bramek natomiast Tomasz Owczarek zdobył 22 bramki. Trenerem drużyny był Karol Ulatowski, a kierownikiem drużyny niezawodny Zbigniew Mika.
Po zakończonej rundzie jesiennej 2010 roku Mateusz Peroński, zostaje zawodnikiem młodej ekstraklasy WKS „Śląsk” Wrocław.
W grudniu spotkała nas przykra wiadomość o śmierci naszego długoletniego zawodnika a później trenera naszego klubu Kazimierza Dzigońskiego. Pochowany został w Owieśnie, gdzie mieszkał. Przez wiele lat reprezentował barwy „Górnika” Wałbrzych. Odszedł od nas zbyt młodo.
Runda wiosenna 2010-2011 dla naszej drużyny rozpoczęła się niezbyt dobrze. Straciliśmy pozycję lidera a mieliśmy 7 pkt. przewagi nad drugim zespołem. Liderem grupy był zespół „Prochowiczanki” Prochowice.
W kwietniu 2011 roku zmarł nasz były zawodnik a później wspaniały gospodarz klubu: Marian-Zbigniew Kulig. Funkcję gospodarza klubu pełnił przez 30 lat. Odszedł od nas w wieku 85 lat.
W miesiącu maju 2011 roku pożegnaliśmy długoletniego działacza-księgowego członka zarządu Stanisława Raka. Zmarł nagle, odszedł od nas w wieku 76 lat.
W Sali Teatralnej MOKiS odbyła się uroczystość 65 – lecia powstania SKS „Bielawianka”. Działaczom i zawodnikom wręczono odznaczenia. Wystawę wspomnień organizował Zbigniew Owczarek przy udziale Kazimierza Aftanasa. Ponadto zorganizowano mecz oldbojów z zespołem WKS „Śląsk” Wrocław. Wygrali goście 3 : 2.Trenerem naszej drużyny był Leszek Kluźniak, a kierownikiem drużyny Jan Rogalski.
2010
2010-2011
Po tym meczu odbył się mecz naszego I-go zespołu występującego w IV lidze z drużyną „PUMA” Pietrzykowice. Drużyna nasza pokonała gości 5:0 i tym samym zdobyła awans do III ligi, jako drugi zespół w grupie. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna „Prochowiczanki” Prochowice. Zespół nasz występował wtedy
w następującym składzie:
bramkarze: Wojciech Wierzbicki, Marcin Celmer, Jarosław zawodnicy: Rapacz, Mirosław Marszałek, Paweł Ulatowski, Paweł Świerzawski, Paweł Zieliński, Ziemowit Cichocki, Daniel Chęciński, Andrzej –Tomasz Owczarek, Marek Rurarz, Adrian Morasz, Michał Gendera, Rafał Góral, Rafał Rorat, Dawid Jagieła, Tomasz Piątkowski, Paweł Tomaszewski, Tomasz Boczkowski. Kierownikiem drużyny był Zbigniew Mika. Po meczu odbyła się wspaniała feta na stadionie.
Tomasz Boczkowski został królem strzelców zdobywając 27 bramek. Również awans do klasy „A” zdobyła nasza druga drużyna prowadzona przez Tadeusza Popielarza i Krzysztofa Zająca.
W związku z awansem do III ligi byli nasi zawodnicy mieszkający w Stanach Zjednoczonych oraz Kanady tj: Jan Kowalski, Zygmunt Potocki, Zygmunt Wilk oraz Jerzy Pietraszko zakupili sprzęt sportowy dla pierwszego zespołu.
Wpaździerniku 2011 roku, udając się na zawody piłkarskie z drugą drużyną klasy „A,” zmarł nagle nasz wspaniały kolega, działacz sportowy Jerzy Gładysz, długoletni kierownik pierwszej drużyny. Miał 63 lata. Pozostała po nim wielka pustka.
2010-2011
2012-2013
Od stycznia 2012 roku funkcję trenera przejmuje Leszek Dulat ( po rezygnacji trenera Ulatowskiego).
Pozyskujemy z Legnicy naszego byłego zawodnika Pawła Ochotę. Nowy sezon rozgrywkowy III ligi 2012-2013 rozpoczęliśmy od porażek i tak po przegranej z drużyną „Polonii” Świdnica 1:5 rozwiązano umowę z trenerem Leszkiem Dulatem. Funkcję trenera objął Jarosław Machowski. Na wniosek prezesa wycofano z rozgrywek drugi zespół oraz drużynę ligi dolnośląskiej trampkarzy.
Rundę wiosenną 2013 rozpoczęliśmy bez naszego króla strzelców Tomasza Boczkowskiego oraz Andrzeja- Tomasza Owczarka, którzy zakończyli grę w naszym klubie.
Zespół wówczas występował w następującym składzie: Janiczak, Rapacz, Kopeć, Kaczmarek, Morasz, Reszczyński, Niewiadomski, Jagieła, Ślepecki, Chęciński, Góral, Paweł Zieliński, Tomasz Zieliński, Ochota, Prokop.
W czerwcu 2013 roku Zbigniew Owczarek przekazał kierownikowi Klubu Markowi Baranowskiemu sześć piłek adidasa, które zostały zakupione przez byłego naszego zawodnika Zbigniewa Pankowskiego mieszkającego w Kanadzie. Liderem III ligi naszej grupy został zespół UKP „Lechia” Zielona Góra. Nasza drużyna zajęła siódme miejsce w tabeli na 30 meczy zdobyliśmy 43 pkt. bramki 46:42. Barwy naszego klubu zmienił: Paweł Ochota odchodząc do „Lechii” Dzierżoniów, natomiast Daniel Chęciński do Nowej Rudy.
Na koniec rundy jesiennej III ligi 2013 roku zajęliśmy 13 pozycję. Na 18 meczy zdobyliśmy 18 pkt. co dawało degradację do niższej klasy rozgrywkowej. Lecz ze względu na reorganizację utrzymaliśmy się w trzeciej lidze.
2012-2013
2013-2014
Do rozgrywek przystąpiliśmy w następującym składzie; bramkarze: Krzysztof Słonecki, Kacper Bosacki( Polkowic) zawodnicy: Jarosław Rapacz, Janusz Kaczmarek, Adrian Morasz, Damian Chmielewski, Michał Łaski, Dawid Rosicki (z Wałbrzycha) Łukasz Łużny( z Widzewa), Marcin Kopeć, Seweryn Ślepecki, Adrian Niewiadomski, Kamil Kot, Rafał Góral, Dawid Włodek (pozyskany z Lechii Dzierżoniów), Michał Nacfalski, Damian Olejnik, (SMS Łódź) Kamil Kuska, (Pieszyce) Tomasz Zieliński, Piotr Prokop, Mateusz Szuszwalak. Trenerem był Jarosław Machowski, kierownikiem drużyny Zbigniew Mika. Na zakończenie rozgrywek groził nam ponownie spadek. Lecz ze względu na brak chętnych w rozgrywkach tej klasy, komisja rozgrywek postanowiła utrzymać nasz zespół w III lidze. Prezes Daniel Dubas postanowił złożyć rezygnację z tej funkcji włącznie z wiceprezesem Siódmakiem.
Funkcję p.o prezesa przejął Marek Baranowski, powołując na trenera Tomasza Zielińskiego z Ząbkowic. Kierownikiem drużyny w dalszym ciągu był Zbigniew Mika.
28 czerwca zmarł nagle nasz długoletni zawodnik, trener Leszek Kluźniak, miał 82 lata. Żegnało go wielu piłkarzy, działaczy tego klubu. Był jednym z najstarszych zawodników naszego klubu, pochodził z Częstochowy.
Sezon rozgrywkowy rozpoczęliśmy od przegranego meczu derbowego w Dzierżoniowie z „Lechią” 3:1 później szło już nieco lepiej.
We wrześniu 2014 roku ze Stanów Zjednoczonych (Kent) przyjechał nasz były zawodnik Jerzy Pietraszko, który zorganizował spotkanie byłych piłkarzy naszego klubu. Spotkanie to odbyło się na terenie zbiornika „Sudety” „U KAROLA”- Była chwila wspomnień.
2013-2014
2014-2015
Sezon rozgrywkowy rundy jesiennej 2014/15 w rozgrywkach III ligi był dla naszego zespołu tragiczny. Na 18 zespołów zajęliśmy 15 miejsce.
W marcu 2015 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Klubu. Powołano nowy skład Zarządu. Prezesem został Czesław Szewczyk, wiceprezesem ds. org. Dariusz Sznajder, wiceprezesem ds. sportowych Zbigniew Owczarek, sekretarzem Dawid Włodek, członkiem ds. współpracy z zespołami młodzieżowymi Remigiusz Markowski. Kierownikiem klubu został Marek Jończy. Trenerami zespołów młodzieżowych zostali: Jacek Bielecki oraz Krzysztof Zając.
Po wysokiej przegranej z drużyną „Polonii” Świdnica, Zarząd podziękował trenerowi Zielińskiemu za dotychczasową współpracę i w jego miejsce powołano Alberta Połubińskiego z Dzierżoniowa. Mistrzem grupy III ligi została drużyna Formacji Port 2000 Mostki, która mimo zdobycia pierwszego miejsca zrezygnowała z walki
o awans do II ligi. Nasza drużyna na 18 zespołów zajęła 15 miejsce, co spowodowało degradacją do IV ligi. Oto końcowa część tabeli:
„Piast” Karnin 34 mecze 34 pkt. 31:62
„SKP” Bielawianka 34 32 34:70
„Bystrzyca” Kąty Wrocławskie 34 25 33:69
„Dąb” Przybyszów 34 20 32:83
„Polonia” Trzebnica 34 20 20:116
W miesiącu lipcu pożegnaliśmy również wspaniałego kolegę, byłego długoletniego zawodnika, wspaniałego obrońcę Bogdana Bakalarza. Miał 67 lat. Żegnało go wielu kolegów z zielonej murawy. Również w tym miesiącu otrzymaliśmy wiadomość o tragicznej śmierci byłego naszego zawodnika i jego żony Michela Nykiela-zginęli poza granicami naszego kraju.
2014-2015
2015-2016
Sezon rozgrywkowy jesień 2015/16 zaczynamy z wieloma problemami. Wielu zawodników po spadku naszego zespołu opuściło nasz klub. Trenerem drużyny pozostał Albert Połubiński, kierownikiem drużyny Zbigniew Mika, masażystą Marcin Miernicki.
Skład drużyny przedstawia się następująco:
bramkarze: Tomasz Majewski, Tomasz Pełka zawodnicy: Michał Łaski, Patryk Chrapek, Adrian Morasz, Adam Tyc, Damian Chmielewski, Adrian Jasiński, Bartłomiej Kędziora, Dominik Murszewski, Sebastian Mroczek, Paweł Soboniak, Piotr Prokop, Mateusz Szuszwalak, Adrian Niewiadomski.
Na 16 drużyn naszej grupy w chwili obecnej zajmujemy 13 miejsce. Ostatni mecz z drużyną AKS Strzegom z 28 listopada br. został przełożony na 26.03.2016 roku. Tabela przedstawia się następująco:
„SKP” Bielawianka 16 meczy 17 pkt. 15:20
„Polonia” Trzebnica 17 16 32:52
„Włókniarz” Mirsk 17 14 23:48
„BKS” Bolesławiec 17 1 13:63
Do niższej klasy rozgrywkowej spadają 4 zespoły. Musimy więc powalczyć.
W dniu 28 listopada 2015r odbyło się podsumowanie rundy jesiennej. Liczymy na odbudowanie się zespołu w rozgrywkach wiosennych.
Przed zbliżającymi się Świętami Zarząd otrzymał wiadomość o nagłej śmierci byłego naszego zawodnika Wiesława Kędzi. Ostatnim jego klubem była „Arka” Gdynia, tam też go pochowano. Miał 65 lat.
Również w dniu 14.12.2015r pożegnaliśmy długoletniego działacza naszego klubu Marka- Maurycego Bieleckiego, miał 77 lat. Odszedł od nas wspaniały człowiek i działacz sportowy.
Opracował : Zbigniew Owczarek
2015-2016